Strony

piątek, 17 lutego 2017

Babiogórski świtak - 11.02.2017

Tym razem wypad planowany niemal z miesięcznym wyprzedzeniem. Gdzie tym razem wyskoczymy uzależnione było od pogody. Im bliżej terminu tym coraz bardziej pewni byliśmy, że pojedziemy w Beskidy. Spowodowane to było bardzo złymi prognozami pogody w Sudetach. Plan był taki by pofocić nocą przy pełni księżyca, a do tego wymagana jest dobra pogoda, lepsza aniżeli poprzednim razem podczas wspólnego wypadu ze Skadi na Śnieżnik ;)


Pół nocy zajmuje nam dotarcie na Krowiarki. Ciężko było zaparkować na nieodśnieżonym parkingu. Gdy się to tylko udaje rozpoczynamy przygotowania do "ataku szczytowego". Ja nie mam z tym problemu. Po prostu zabieram wszystko co ze sobą przywiozłem ;)

Pogoda dopisuje, a to najważniejsza rzecz. Co prawda zapowiadane jest kilkanaście stopni poniżej zera, ale kompletnie bez wiatru !
Na Sokolicę docieramy przed trzecią w nocy. Możemy wyłączyć czołówki bo jest jasno niemal jak w dzień. Rozkładamy sprzęt i zaczynamy focić.Zwróciłem uwagę na niewielką ilość śniegu jak na tak wysokie góry. W Sudetach jest go znacznie więcej...


Teraz bez pośpiechu zdobywamy kolejne metry wysokości. Ciągle przystajemy i robimy kolejne zdjęcia. Czasami pauza trwa trochę dłużej. Znalazł się czas na zabawy z wełną stalową ;)
Coraz więcej osób podąża na szczyt. Niektóre grupy liczyły po kilkanaście osób. Oj będą dziś o wschodzie słońca tłumy na szczycie ;)

Z okolic Kępy ładnie widoczne są już Tatry. Chociaż przejrzystość powietrza z nóg nie zwala to i tak jest dobrze.Zdaję sobie sprawę, że po wschodzie słońca widoczność znacznie się pogorszy. Robię kilka większych zoomów. Fajnie wyszedł Giewont na dłuższym naświetlaniu.Powietrze nawet nie drgnie, zero wiatru. Tylko gdzieś z oddali słychać ujadanie psów.


05:40. Na zdjęciach widać już jak pojaśniał horyzont. Decydujemy się pozostać w okolicy Gówniaka. Tutaj będziemy mieć przynajmniej spokój i nikt nie wejdzie nam w kadr ;)Gdzieś nad Orawą przewalają się mgły. Czasami obok nas przemknie szybko jakiś turysta zmierzający na szczyt...Sam wschód słońca mało spektakularny. Spodziewałem się czegoś więcej.Niemal godzinę po wschodzie słońca idziemy w końcu a szczyt. Wiele osób już nas minęło schodząc na dół. Teraz powinny być już luzy na szczycie.

Na szczycie tylko kilka chwil i schodzimy na Markowe Szczawiny. Co dalej to zdecydujemy w schronisku.

Na przełęcz Brona zejście znośne, ale niżej warto mieć założone przynajmniej raczki bo szlak bardzo wyślizgany.
Po śniadaniu w Markowych decydujemy się jednak na powrót do domów. Uznaliśmy, że jesteśmy na tyle usatysfakcjonowani minioną nocą, że więcej nic nam nie potrzeba :)Wracamy na Krowiarki Górnym Płajem. Wyjechać z parkingu było trochę problemów, ale to i tak nic w porównaniu z tymi, którzy zajęli nasze miejsce ;)Dla zainteresowanych więcej zdjęć w galerii pod adresem: https://goo.gl/photos/U47Kd7yJpGfHefsH6

7 komentarzy:

 1. No i jesteś (oczywiście) pierwszy z relacją :) Ja jeszcze męczę się z RAWami, bo tak jak Ci kiedyś wspominałam mój komp nie daje rady tego ogarnąć. Zamiast myśleć o nowej lustrzance, to chyba pora pomyśleć o nowym laptopie :)Wypad był bardzo fajny. Cieszę się, że udało się zgrać no i pogoda była łaskawa. Wiem, wiem... 3/10, ale ja wróciłam pozytywnie naładowana, zadowolona z tego co mam na karcie SD, mimo 7 godzin jazdy za kółkiem na powrocie po nieprzespanej nocy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko. Najważniejsza była pogoda, a pełnia dodała tylko smaczku temu całemu, krótkiemu bo krótkiemu, ale myślę że udanemu wypadowi. Pierwszy taki świtak masz już zaliczony i jeżeli się nie zrazilaś to będziesz szybko chciała coś podobnego powtórzyć. To uzależnia ;)

   Usuń
 2. A niech to! Gdybym wiedział, że tej nocy na Królowej będą takie tłumy jak na Giewońcie w środku lata też bym poszedł a z racji tego, że nikt znajomy nie chciał a samemu mi się żywcem nie widziało łazić, to przegapiłem całkiem niezły czas. Szkoda ale drugi raz sobie nie odpuszczę.
  Widoczność może i nie powalała ale zdjęcia całkiem udatne.
  Co do pokrywy śnieżnej... No cóż, coś te ostatnie zimy takie ubogie, chyba z 10 lat nie było na tyle śniegu aby przykrył kosówkę. Sudety mają zasadniczo więcej opadów bo leżą w takim szczególnym korytarzu opadowym.
  Pozdrawiam i czekam na zdjęcia Skadi i kolejną Twoją relację, tudzież zdjęcia "zza horyzontu".
  PS W galerii na goo.gl znikają mi podpisy zanim zdążę przeczytać.Chochliki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam iż takiej bezwietrznej aury to się nie spodziewałem.

  Ja jestem zadowolony przede wszystkim z tych nocnych zdjęć. Te dzienne to już taka klasyka. Każdy kto odwiedził Diablaka przy ładnej pogodzie takie już ma ;)

  W 2012 roku była dość duża ilość śniegu na Babiej. W każdym bądź razie kosodrzewinę przykryło. Sudety faktycznie mają dość duże sumy opadów rocznych, szczególnie te wschodnie z Pradziadem ;)

  Kolejna relacja planowana jest na czwartek/piątek.

  W galerii na google najlepiej kliknąć ikonkę "i" w prawym górnym rogu. Rozwinie się zakładka z informacjami na temat zdjęcia oraz opis i ewentualne komentarze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To mimo wszystko nie ta pokrywa jaką znam z ponad 250 wejść na Babią. Bywały lata ( OK - zimy) , że potem na lawinisku w Szerokim Żlebie można było w czerwcu pojeździć na nartach a nawis na Bronie miał ponad 6 m miąższości. Ale to było w zamierzchłych czasach kiedy mało kto z nartami na Babią się pchał a z drugiej strony nikt nikogo za to nie gonił.
  Zdjęcia nocne, oczywiście najciekawsze. Delikatna mgiełka/smog dała fajne rozmycie świateł w dole. Szkoda, że na Namestowo i Fatrę było kiepsko. Może następnym razem.
  Tak,ikonkę obczaiłem i jest już OK.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak śniegu było mało, tak teraz będzie jeszcze mniej, ale tak w strefach reglowych. Bo wyżej nieco dowali, a niżej deszcz przepłuka resztki. Za oknem mam jeszcze gorzej. Tęgie mrozy nic nie dały, bo najzwyczajniej w świecie nie było opadów. Tydzień temu poszedłem na narty na Radziejową i okazało się, że nie mam po czym zjeżdżać, bo południowe stoki były wytopione do trawy.

  Najprawdopodobniej w drugiej połowie marca będę się kręcił z Tucznikiem w Twoich rejonach. Jedziemy na skały z młotkiem :) Jakby było Ci po drodze, to mógłbyś wpaść na jakąś pogadankę i wywar z humulusa lupulusa jeśli to nie będzie kolidowało z prowadzeniem auta. Miło by było poznać osobiście jednego z czołowych wyjadaczy w wyławianiu zdobyczy zza horyzontu.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Sudetach jest teraz podobnie. W końcu to już ponad tydzień od wypadu na BG. Temperatury bardzo wzrosły...Bardzo nie lubię tego okresu gdy są roztopy ;)

  Na wspólny wypad z młotkiem jestem chętny. Już od jakiegoś czasu myślimy o takim wypadzie z Arturem. Można połączyć... Samochodu nie posiadam, więc kolidować nie będzie :D

  OdpowiedzUsuń