Strony

poniedziałek, 9 marca 2015

Łambinowice, Niemodlin, Tułowice 28.02.2015

Na sobotę plany miałem zupełnie inne. Niestety pogoda nieszczególna. Prawie do 10 pada przelotny deszcz. Gdy tylko przestaje padać na nic nie czekam i ruszam w trasę nie chcąc tracić czasu. W Nysie pokazuje się słońce. Obieram kierunek na Łambinowice...

Po drodze staram się wyszukiwać swoim wzrokiem kamienie milowe, słupy pocztowe czy też dawne drogowskazy, których w tych okolicach dość sporo. Jest to chyba najlepsza pora roku ku temu bo nie są one pozarastane zielskiem.

Jasienica Dolna


Piątkowice

Piątkowice

Budzieszowice

Sadurczyce
 Docieram do wsi Łambinowice(niem. Lamsdorf). Miejscowość to przede wszystkim duży kompleks byłych obozów jenieckich zlokalizowanych na północ od wsi. W 1864 w sąsiedztwie wsi powstał poligon wojskowy. W latach wojny francusko-pruskiej 1870-1871 powstał na terenie poligonu obóz dla trzech tysięcy jeńców francuskich. Obóz został reaktywowany podczas I wojny światowej, przeszło przez niego ok. 90 tysięcy żołnierzy różnych narodowości Rosjan, Anglików, Włochów i Serbów – pozostało po nich blisko 7000 grobów.
Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych
3 września 1939 roku Wehrmacht rozpoczął przewożenie do Stalagu VIII B pierwszych polskich jeńców. Byli to głównie żołnierze pojmani po bitwie nad Bzurą. Liczba polskich jeńców sięgała 100 tysięcy. Po rozpoczęciu planu Barbarossa masowo zwożono tu jeńców radzieckich, których umieszczano w osobnym obozie Stalag VIII F. Według różnych szacunków w czasie II wojny światowej w obozie zmarło lub zostało pomordowanych od 40 do 100 tysięcy jeńców, łącznie przeszło przez niego do 300 tysięcy żołnierzy sił sojuszniczych różnych narodowości(źródło "wiki").Około 40 tysięcy zmarłych w większości jeńców radzieckich jest pochowanych w masowych grobach w pobliżu dawnej wsi Klucznik oraz na cmentarzu jenieckim.

Tym razem ograniczam się jedynie do Pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych ze względu na to iż na leśnych drogach jest sporo błota, a to niezbyt odpowiedni teren do jazdy kolarzówką ;)

W najbliższym czasie postaram się podjechać w tamte okolice ponownie. Trzeba zwiedzić muzeum, stary cmentarz czy chociażby dawną wieś Klucznik i Stalag VIII-B.

Tuż nieopodal pomnika znajduje się przysiółek Malerzowic Wielkich - Dworzysko. Tych kilka zabudowań również ma ciekawą historię. Zaraz po wojnie miał tu siedzibę Urząd Bezpieczeństwa. Nieopodal w szambie znaleziono w 2012 r. szczątki około 20 osób...Były to prawdopodobnie ofiary komunistycznego reżimu. Przypuszcza się, że byli to partyzanci z oddziału "Bartka" z Podbeskidzia, których UB miało zamordować w tym regionie w 1946 roku.

Dworzysko
Następnie jadę do Niemodlina. Miasto zlokalizowane na głównej trasie Opole-Nysa. Droga krajowa przebiega przez unikatowy wrzecionowaty rynek z zespołem kamieniczek pochodzących głównie z XVIII i XIX w. Przy jego zachodnim krańcu zlokalizowany jest gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół z przekształceniami barokowymi, zbudowany na początku XIII w. (prezbiterium), rozbudowany w wieku XV o nawę i wieżę.

Rynek w Niemodlinie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Niemodlin to również  zespół zamkowy, z XIV/XV w. Sam zamek wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego około roku 1313 w miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego. W XIV i XV wieku wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W 1552 roku zniszczony przez pożar. Około 1740 roku przekształcony w pałac w stylu późnobarokowym. W latach 1869-1873 przebudowany przez architektów z Drezna i Düsseldorfu. Całość założenia utrzymana w stylu renesansowym.Zamek w Niemodlinie

Niestety na teren zamku już od bardzo dawna nie można wejść, więc jadę dalej. Tym razem do nieodległych Tułowic. Historia miejscowości łączy się z lokalnym przemysłem. W XIX wieku rozpoczęto wydobycie glinek ceramicznych i produkcję fajansu. Wyroby z porcelany wytwarzano tu do II wojny światowej. Od 1946 r. produkowano tu naczynia z porcelitu.

Na uwagę zasługuje tutejszy  zespół pałacowy, z XVIII-XX w. Sam pałac wzniesiony w 1879 roku przez hrabiego Fryderyka Frankenberg-Ludwigsdorf von Schellendorf. Neorenesansowy, z bogatym wystrojem architektonicznym. Obecnie w pałacu znajduje się internat Technikum Leśnego.

Pałac w Tułowicach

Czasu jest już coraz mniej, więc bez większych przerw jadę do domu przez mniejsze miejscowości, Białą i Prudnik.

Jak na ostatni dzień lutego to 128 km jest całkiem przyzwoitym rezultatem :

Galeria: LINK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz