Brama wjazdowa do nieistniejącego już pałacu w Białej Nyskiej. |
Na mojej trasie jest również Zwierzyniec. Jest to przysiółek wsi Wierzbno. Znajduje się tam ciekawy pałacyk myśliwski. Wybudowany przez biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika Neuburga w latach 1713-1714.
Obiekt obecnie jest własnością prywatną i można go oglądać jedynie zza ogrodzenia.
Pałacyk w Zwierzyńcu |
Otmuchów |
Lubiatów |
- Pomianów Dolny. W centrum wsi znajduje się niewielki kościół św. Franciszka Ksawerego, z 1725 r. Przed nim ustawiona jest figura Jana Nepomucena.
Kościół św. Franciszka Ksawerego w Pomianowie Dolnym |
Kilkaset metrów na południe znajduje się barokowy pałac. Został wzniesiony około połowy XVIII w. Rezydencję przebudowano i powiększono około 1870 roku.Obiekt w ruinie, ale zabezpieczony przed wandalami i złodziejami.
Pałac w Pomianowie Dolnym |
- Mrokocin. W miejscowości znajduje się kaplica modlitewna św. Jana Nepomucena oraz figura samego świętego. Jest tutaj również stary cmentarz ewangelicki. Założony prawdopodobnie przez parafię ewangelicką w Paczkowie jako cmentarz ewangelicki wspólny dla nielicznych ewangelików z Mrokocina i sąsiednich wsi. Na cmentarzu stoi XIX wieczna kaplica grobowa.
Teren dawnego cmentarza ewangelickiego w Mrokocinie. |
Kaplica modlitewna. |
- W niewielkiej, ale starej wsi, jaką był Pomianów Górny wzniesiono w 1753 roku mały kościół, który otoczono cmentarzem. Przy murze kościelnym ustawiony jest krzyż pokutny oraz na wysokim cokole figura Jana Nepomucena.
W niedużej odległości od kościoła znajduje się zespół dworski z około 1750 r. Obiekt zamieszkany, ale zaniedbany.
Pomianów Górny |
Pomianów Górny |
Przez Byczeń docieram do Kamieńca Ząbkowickiego. Tutaj moim głównym celem jest pałac Marianny Orańskiej, księżniczki niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej (Wilhelminy von Hohenzollern).
Byczeń |
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim |
Budowę pałacu rozpoczęto w 1838 roku. Prace nadzorował Karl Friedrich Schinkel, a gdy ten podupadł na zdrowiu, jego obowiązki przejął Ferdinand Martius. W 1848 prace przerwano z powodu rozwodu księżnej z Albrechtem Hohenzollernem, księciem pruskim. Wznowiono je dopiero w 1853.
8 maja 1872 r. uznaje się za datę zakończenia prac przy budowie pałacu i wokół niego. W trakcie tych 30 lat powstał imponujący obiekt kosztujący bagatela, równowartość 3 ton Złota ! Oprócz gmachu głównego i niezbędnego zaplecza w skład rezydencji wchodziło bogate, wielopoziomowe założenie parkowo-ogrodowe (150 ha) z ciągiem tarasów, fontann i pergoli, ozdobionych utrzymanymi w stylu neoklasycystycznym rzeźbami, ławkami i wykutymi z białego marmuru balustradami, a także liczne obiekty towarzyszące: oczka wodne, basen kąpielowy, malownicze groty oraz mauzoleum w głębi parku.
Po wojnie pałac rozszabrowany przez Rosjan i spalony. W latach następnych postępowała dalsza dewastacja budowli, m.in. marmury z jej posadzek wykorzystano do wystroju Sali Kongresowej we wznoszonym wówczas Pałacu Kultury i Nauki.
Po 2010 roku pałac powraca w ręce gminy, która kontynuuje remont rozpoczęty przez wcześniejszego dzierżawcę. Obiekt nabiera dawnego blasku. Obecnie porządkowane i remontowane są przyległe tereny.
Poniżej, od strony południowej nad stawem zlokalizowany jest budynek maszynowni. W budynku tym znajdowała się maszyna parowa, która napędzała pompy wodne zasilające dwa duże zbiorniki na szczycie Wzgórza Zamkowego. Ze zbiorników tych już grawitacyjnie woda zasilała liczne fontanny w okolicy.
Budynek maszynowni. |
W Kamieńcu Ząbkowickim wartym uwagi jest również kościół ewangelicki i przede wszystkim pocysterski, barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego.
Kościół ewangelicki |
Ruszam dalej. Kolejny mój cel to Brado. Miasto nad Nysą Kłodzką z niespełna 3 tyś. mieszkańców.
Usytuowane przy drodze krajowej numer 8, sprawia iż jest miastem na szlaku do wrót Kotliny Kłodzkiej. Od najdawniejszych czasów prowadziły przez Bardo szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami, oraz odnoga bursztynowego szlaku.
Tym razem jestem tu tylko przejazdem i zatrzymuję się jedynie przy tutejszej bazylice – sanktuarium maryjnym pw. Nawiedzenia NMP z XV w. oraz na wyremontowanym ryneczku.
Bazylika w Bardzie |
Rynek |
Jadę dalej wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Czasami droga asfaltowa się kończy i jestem zmuszony wrócić do głównego traktu.
W Młynowie szpecą ruiny papierni.
Młynów |
Na mojej drodze staje mini trąba powietrzna, która unosi tumany kurzu i wyschnięte liście ;)
Teraz szybki przejazd przez Kłodzko...
Kłodzko |
...i jadę dalej w kierunku południowym do Żelazna gdzie zatrzymuję się na chwilę pod tamtejszym pałacem.
Pałac został wybudowany w stylu barokowym w latach 1797–1798 przez radcę królewskiego Franza Arbogasta Hoffmanna.
W centrum wsi znajduje się wieża mieszkalna. Zabytkowa budowla z przełomu XV/XVI wieku.
Z Żelazna obieram kierunek na Lądek Zdrój. Jako, że jest już późno, jadę tylko główną drogą. Docieram do Radochowa. Tutaj postanawiam zrobić sobie przerwę na posiłek w okolicy nieistniejącej stacji PKP. Ze stacji nic nie pozostało oprócz tabliczki z nazwą miejscowości...
Sęk w tym, że na tablicy z nazwą miejscowości widnieje napis "Kudowa Zdrój" ! ;) Prawdopodobnie była ona zaadoptowana i przemalowana ponieważ widać pozostałości nazwy "Radochów".
Zachód słońca już blisko. Ruszam, więc do Lądka, przez który tylko przejeżdżam podążając w kierunku granicy państwa na przełęczy lądeckiej.
Z przełęczy jazda non-stop do domu z krótkimi pauzami na foto w Javorniku i Vidnavie.
Dzień kończę z pokonanym dystansem 183,7 km
Reszta zdjęć w galerii: LINK
Przez Lubiatów dosyć często przejeżdżam, jest tam stanowisko rośliny co się zwie bez hebd, dosyć rzadka roślina w Polsce, nie znam drugiego miejsca gdzie rośnie. A okolice cmentarza w Markocinie też są mi znane, bo powyżej cmentarza jest "stołowa" skałka granitowa. Fajnie jest zobaczyć miejsca które znam oczami innych.
OdpowiedzUsuńten pałac w Kamieńcu całkiem ładny dla oka :)
OdpowiedzUsuńFakt, całkiem fajnie się prezentuje. Będę musiał wpaść tam gdy się zazieleni, no i jeszcze przydałaby się jakaś nocna sesja foto bo pałac jest ponoć ładnie oświetlony :)
Usuń