Strony

poniedziałek, 11 maja 2015

19.04.2015 - Wysoki Jesionik, Niski Jesionik

Tym razem wyruszam dość wcześnie aniżeli miało to miejsce ostatnimi czasy. Szkoda byłoby zmarnować tak ładnie zapowiadającego się dnia :)
Rzeka Biała w Głuchołazach
Obieram kierunek na południe. W planach jest coś nowego do urobienia w Jesionikach. Pogoda na rower wręcz genialna i praktycznie bez zatrzymywania się jadę na przełęcz Hvězda. Z daleka widzę, że w nocy sypnęło odrobinę śniegiem w górach.

Karlova Studanka
Z Hvězdy jadę w kierunku miejscowości Podlesí. Znajduje się tutaj wiele starych domostw jednak większość ładnie wyremontowana. W górnej części wsi znajduje się najciekawszy obiekt. Jest to drewniana kaplica św. Józefa z 1776 r. Przy kaplicy znajduje się stary cmentarz otoczony kamiennym murem. Pierwszego pochówku dokonano tutaj w 1808 roku. Kaplica zadbana czego nie można powiedzieć o samym cmentarzu.

Podlesi

Podlesi

Kaplica św. Jerzego


Za wsią kończy się droga asfaltowa. Polną drogą jadę do Novej Rudnej. Po drodze mam coraz lepsze widoki na najwyższe szczyty Sudetów Wschodnich. Biel śniegu ładnie kontrastuje z błękitem nieba.
Wysoki Jesionik


Z Novej Rudnej szybki zjazd do Malej Moravki i tam omijając główną drogę jadę do miejscowości Dolní Moravice. Gdzieś po drodze przebijam przednie koło i reperacji dokonuję na stacji paliw.

W Dolní Moravice przy głównym skrzyżowaniu znajduje się odrestaurowany most barokowy. Tutaj odbijam na zachód i rozpoczynam podjazd do najwyżej położonej miejscowości na Morawach - Novej Vsi. Im wyżej jadę tym podjazd staje się jeszcze bardziej stroszmy. W górnej części wsi znajduje się odrestaurowana kaplica św. Anny, która została wybudowana w latach 1921-22.

Dolní Moravice  - barokowy most


Nova Ves - kaplica św. Anny
Pozostało mi do podjechania jeszcze kawałek, a tam w najwyższym punkcie stoi wybudowana w 2014 roku nowa wieża widokowa o wysokości 27,5 metra. Jest czynna i ku mojemu zdziwieniu za wstęp się nie płaci. W środku jest sklepik z pamiątkami, mini muzeum sprzętu przeciwpożarowego oraz na wyższym piętrze wystawa minerałów.
Nova Ves  - wieża widokowa
Ze szczytu wieży mamy bardzo ładną panoramę na bliższą i dalszą okolicę. Na wschód za wygasłymi wulkanami Niskiego Jesionika dostrzec można było nawet Beskid Śląsko-Morawski. Zapewne przy super widoczności dostrzeżemy i M. Fatrę i Tatry ;)
Widok z wieży

Widok na Velkeho Roudnego
Ok, po nacieszeniu oczu widokami z wieży, ruszam w dalszą trasę. Leśnymi asfaltami, którymi poprowadzone są trasy rowerowe zjeżdżam do Novej Vsi. Przez miejscowość szybko przejeżdżam i przekraczam krajową "11". Po drugiej stronie są Janovice. Trochę dalej w kierunku Rýmařova znajduje bardzo duży pałac.
Stara Ves

Janovice

Pałac w Janovicach
Pierwotna budowla powstała tu gdzieś około 1520 r. Wystawił ją Piotr z Žerotína. Jednak bywał on tutaj tylko gościem ponieważ jego główną siedzibą był šumperský pałac. W 1663 r. do Janovic przybywa włoski architekt Alexander Canneval, który dokonuje przebudowy wschodniej części pałacu w stylu barokowym. Za Rodu Harrachów pałac w latach 1763-1765 znacznie rozbudowany.Od wschodniej strony przy pałacu znajdują się zabudowania dawnego browaru Harrachův.

Zabudowania browaru
Narobiłem sobie smaka na dobre piwo..., jadę więc do nieodległego Rýmařova gdzie w małym miejskim browarze wypijam świetną jedenastkę.


Po chwili odpoczynku ruszam w dalszą trasę do Břidličnej. Na obrzeżach znajduje się opuszczony obiekt należący w przeszłości do Zakonu Krzyżackiego.
Velká Štáhle

Břidličná
Nad Vajglovem robię kolejną przerwę. Pogoda jakby odrobinę "siadła". Docieram do miejscowości Ryžoviště. Znajduje się tutaj kościół św. Jana Chrzciciela, a tuż obok dawna siedziba wójta. Ciekawostką jest, że w 1794 r. w tym budynku był przetrzymywany markiz Marie Joseph Paul La Fayette - polityk, arystokrata francuski, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.


Ryžoviště

Opuszczając miejscowość pogoda ponownie się poprawia. Jadę w kierunku Moravskiego Berounia. Po zachodniej stronie miasta góruje wzniesienie Křížový vrch. W przeszłości była tutaj twierdza, po której do dzisiejszego dnia niewiele pozostało. Teraz na szczyt prowadzi droga krzyżowa. W jej końcowej części znajdują się schody wykute prawdopodobnie z Razovskich tufitów (patrząc po strukturze materiału).Křížový vrch


Poniżej jest kościół podwyższenia Krzyża świętego. Główną świątynią miasta jest renesansowy kościół Wniebowzięcia NMP. W rynku rośnie lipa upamiętniająca wielki pożar z 21.03.1779 r. 


Moravský Beroun

Robi się niestety już późno. Muszę powoli myśleć o drodze powrotnej. Postanawiam kierować się na  Dvorce i Bílčice gdzie odbijam na Leskovec nad Morawicą. Chylące się ku zachodowi słońce oglądam znad zbiornika retencyjnego Slezská Harta, a sam zachód w Razovej.


Cień mój towarzysz wycieczki :)

Slezská Harta

Zachód słońca znad Razovej.

Trasa powrotna ta z klasycznych czyli Bruntal - Vrbno Pod Pradedem - Zlate Hory. Od Bruntalu jazda już po ciemku. Do domu docieram przed 22-ą z pokonanym dystansem 188,4 km oraz 2040 metrów podjazdów :)

Galeria :  LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz