Strony

piątek, 4 października 2019

Dalekie Obserwacje ze szczytu Břidličná Hora - Wysoki Jesionik


Widok na Tatry

Břidličná Hora(1358 m) to szczyt leżący w Sudetach Wschodnich w masywie Pradziada, a konkretnie w jego południowej części. Jest jednym z wyższych szczytów pasma Wysokiego Jesionika ponieważ zajmuje 11 pozycję tej listy. Břidličná hora jest górą o odkrytym wierzchołku, porośnięta trawą wysokogórską, jałowcem oraz skarłowaciałymi świerkami. Napotkać tu można liczne  gołoborza oraz gruz skalny. Poniżej szczytu, po zachodniej stronie zlokalizowane są niewielkie występy skalne. Z racji iż wierzchołek znajduje się powyżej granicy lasu góra ta jest wybitnym punktem widokowym z którego rozpościerają się rozległe, a przede wszystkim dalekie panoramy.


Szczyt ten był moim celem już od bardzo dawna. Jednak zawsze stawało mi coś na przeszkodzie. Tym razem prognozy "dalekoobserwacyjne" nie były jakoś rewelacyjne ale uznałem, że jakby co to najwyżej zrobię sobie wycieczkę krajoznawczą 😋 Cel to spędzenie nocy w górach z sesją foto. Spakowałem, więc cały potrzebny sprzęt foto i podjechałem rowerem 50 km do ruin chaty Alfredka. Tam ukryłem rower w lesie 😅 i ruszyłem szlakiem żółtym w trasę. Ogólnie chciałem znaleźć się na głównym grzbiecie na około 1-2 przed zachodem słońca.Ogólnie pogoda jest bardzo ładna na pieszą wycieczkę jednak warunków dalekoobserwacyjnych nie ma żadnych. Ledwo widać odległy zaledwie o około 30 kilometrów Śnieżnik.....

No nic, to najwyżej zrobię sobie zachodzik słońca w fajnym miejscu, trochę polatam dronem i udam się w kierunku najwyższego szczytu - Pradziada. Natomiast na wschód słońca wrócę na tytułowy szczyt Břidličná hora.

Ztracené kameny


Na Ztracenych kamenach

Ogólny widok na Wysoki Jesionik


Nie śpieszę się podziwiając widoki.Pecný


Na Pradziada chciałem dotrzeć w nocy tak by wykonać kilka zdjęć, na które miałem pomysł już od jakiegoś czasu...., miałem bo okazało się iż mam dwa zestawy foto ale tylko jeden akumulator ! No jasna cholera ! W takim wypadku nie ma dla mnie najmniejszego sensu iść na Pradziada bo muszę po prostu oszczędzać energię tak by mi jej nie zabrakło o świcie następnego dnia. Wykonuję więc kilka nocnych kadrów i kładę się w zarośla przespać się kilka godzin.
Noc jest bardzo chłodna, a ryczące w najbliższej okolicy jelenie nie dają w ogóle spać 😏

Jak tylko jaśnieje horyzont zbieram się do focenia. Jakie było moje zdziwienie, że jednak są widoczne odległe góry i to dosłownie wszystko co tylko da radę dostrzec z tego szczytu w kierunku wschodnim. Na zachód jest niestety przysłowiowa kicha. Przejrzystość powietrza nie jest jakaś wybitna ale jednak podświetlające od dołu horyzont słońce swoje zrobiło 😀


Beskidy, Mała Fatra, Tatry..., wszystko widoczne nieuzbrojonym okiem....


Większy rozmiar zdjęcia.
Widok na Tatry - Większy rozmiar zdjęcia.

Ja jednak wybierając ten szczyt myślałem przede wszystkim o tym iż to właśnie stąd jest widoczny jako z najdalszego możliwego miejsca(według symulacji) Veľký Choč. I choć ledwo wystaje zza stoków Lysej Hory to jednak udaje się dokonać takiej obserwacji. Odległość to 183,7 km !


Widok na Beskid Śląsko-Morawski i Małą Fatrę - Większy rozmiar zdjęcia.

Veľký Choč - Większy rozmiar zdjęcia.

Oczywiście fotki dalekoobserwacyjne to nie wszystko. Wykonuję również sporo kadrów takich zwykłych , krajobrazowych.


Szarlota - Większy rozmiar zdjęcia.
Z racji iż zapasy energii mi się powoli kończą decyduję tym razem dość szybko wrócić do domu.Fotogaleria:  https://photos.app.goo.gl/scdGYNVKC6pNd9mQ7


8 komentarzy:

 1. Super zdjęcia. Tego poranka było na sporo w Sudetach na obserwacjach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę ilość dalekich obserwatorów w naszym regionie to naprawdę sporo nas było w terenie. 😋

   Usuń
 2. Tego dnia warun był naprawdę zacny. Strefa przejrzystego powietrza sięgała na wschodzie na pewno po Bieszczady i zapewne jeszcze ciut dalej. Nawet refrakcja dźwigała obraz mniej więcej o tyle samo co u was.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem iż stałem się już wybredny, ale przyznam szczerze, że jak dla mnie to warunki nie były jakieś specjalne. Trzeba było sporo edytować zdjęcia by jakoś lepiej szczyty na nich wyglądały. Z pierwszymi promieniami słońca dosłownie wszystko zniknęło ;)

   Usuń
  2. To w takim razie napiszę coś co pewnie już przeczytałeś: jesteś wybredny :) 10/10 to raczej nie było, ale udało mi się tego dnia złapać kilka szczytów, których przy standardowej refrakcji nie widać. Wróciłem zadowolony.

   Usuń
 3. Używasz programu do identyfikowania gór (typu generate panorama) czy jesteś już tak dobry, że robisz to bez pomocy? :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości mogę wskazać i nazwać szczyty widoczne z Sudetów Wschodnich jednak na potrzeby określenia dokładnej odległości, a przede wszystkim by nie zrobić jakiegoś błędu korzystam z programów do opisywania panoram :)

   Usuń