Strony

niedziela, 8 lutego 2015

Ostaš 25.01.2015

Tak naprawdę, to na ten dzień nie było konkretnego planu. Decyzję gdzie jedziemy podjęliśmy z samego rana. Wybór padł na Ostaš. Jest to samotny szczyt w górach Stołowych po czeskiej stronie.

Po drodze zwiedzamy centrum Broumova. Miasto leży w centrum Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych, nad rzeką Ścinawką i liczy trochę ponad 8 tyś. mieszkańców. Początki miasta sięgają połowy XII w., kiedy to Broumov został ośrodkiem handlu, zarządzanym przez opactwo benedyktynów. W wyniku wielu pożarów, zniszczeniu uległa średniowieczna zabudowa miasta. Największy rozkwit miasto przeżywało w epoce baroku.
Najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest benedyktyński klasztor - uznany za czeski zabytek narodowy.

Na zwiedzanie miasta poświęcamy niewiele czasu. Kręcimy się głównie w okolicy rynku i samego klasztoru.

Klasztor w Broumovie


Fontanna w rynku

Rynek z barokową kolumną Maryjną

Udajemy się na drugą stronę Broumovskich stěn do osady Ostaš leżącej u podnóża szczytu o tej samej nazwie. Jest to wzniesienie o charakterystycznym stołowym kształcie, z wyraźną płaską częścią szczytową, jest jednym z wyższych wzniesień czeskiej części Gór Stołowych. W 1956 roku utworzono na tym obszarze rezerwat przyrody w celu ochrony form skalnych i reliktów przyrody.

Pogoda dziś znacznie gorsza i czasami prószy śnieg. Ruszamy na szlak. Na początek idziemy do Kocich Skał(Kočičí skály). Prowadzi tam szlak zielony, na którego końcu zlokalizowany jest Koci zamek(
Kočičí hrad).
Śniegu niewiele, ale oblodzenie szlaku miejscami dość spore.Kocie skały

Koci zamek


Niestety przy" Kocim zamku" szlak się kończy i trzeba wrócić do wsi. Wracamy więc i następnie idziemy szlakiem niebieskim, który robi pętlę po szczycie Ostaš. Jest tutaj kilka labiryntów skalnych, wiele punktów widokowych. Sporo form skalnych nosi własne nazwy...np. "Mohyla smrti" gdzie torturowano i zamordowano wielu niewinnych mieszkańców Polic nad Metují.


Mohyla smrti


 Innymi ciekawymi formami skalnymi są: Czarci Samochód (Čertovo auto), Zdrajca (Zdrádce), Cyganka (Cikánka) i wiele innych.Čertovo auto

Zdrádce

Cikánka
Na wierzchołku położona jest Frydlantska Skała z punktem widokowym, a na skraju płyty platforma widokowa. Dziś niestety nie ma prawie żadnych widoków.


Widok na Koci zamek

Platforma widokowa na szczycie

Powrót jest już znacznie szybszy. Idzie się lasem i nie ma już wiele atrakcji. W jednym miejscu jest tylko platforma z widokiem na pierwszy labirynt, który odwiedziliśmy na początku trasy.

Przyszła pora na powrót do domu. Mając jeszcze w zanadrzu trochę czasu zatrzymujemy się jeszcze w Wambierzycach.

Na początku XVIII w. wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze. Jest to miejsce pielgrzymkowe. Po przeciwnej stronie znajduje się Kalwaria jedna z większych w kraju.

Bazylika w Wambierzycach.I to by było na tyle.

Więcej zdjęć z tego dnia w galerii: LINK 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz