Strony

poniedziałek, 8 lutego 2016

Nocne zdobywanie Śnieżnika - 23.01.2016

Miał to być z założenia wypad na wschód słońca i uchwycenie Karpat z kopuły szczytowej Śnieżnika. Niestety aura zdecydowała po raz kolejny, że nam w tym przeszkodzi ;)

Decyzję o tym wyjeździe podejmujemy zaledwie kilka godzin wcześniej. Prognozy zapowiadały załamanie pogody z rana i dlatego też decydujemy o bardzo wczesnym starcie aby choć odrobinę wykorzystać warunki i wykonać trochę nocnych strzałów ze szlaku i ze szczytu. Artur musi jednak dojechać do mnie z Wrocławia. Zabiera ze sobą swojego wujka. Jedziemy przez Kłodzko i po północy docieramy na parking w Kletnie.
Pogoda wymarzona. Księżyc niemal w pełni i w sumie nie potrzebna jest czołówka by wędrować szlakiem. Całą drogę  robimy zdjęcia. Czasami bawię się lampką ;)

Podążamy szlakiem żółtym. Im jesteśmy wyżej, tym sceneria piękniejsza. Jednak ponad naszymi głowami słychać jak tam w górze wyje silny wiatr - zwiastun zmiany pogody.
Końcówka do schroniska na hali pod Śnieżnikiem po ładnie wyratrakowanej trasie dla narciarzy biegowych. Wychodząc na halę pod Śnieżnikiem uderza w nas mocny podmuch bardzo zimnego wiatru.Kilka zdjęć schroniska i jego otoczenia i idziemy na szczyt. Miejscami są nawiane metrowej wysokości zaspy. W lesie jesteśmy już odrobinę osłonięci od podmuchów wiatru i jest nawet całkiem przyjemnie.


Zbliżając się do kopuły szczytowej. Las rzednie, a co za tym idzie wzmagają się ponownie podmuchy wiatru i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa od tej rzeczywistej. Grube rękawice niewiele pomagają i palce rąk strasznie marzną. Widoki są ładne, ale widać że za chwilę pogoda się zmieni.
Łudziłem się jeszcze, że może to wszytko wytrzyma choć tak do świtu, ale nie, nie tym razem... Na szczycie udaje mi się wykonać zaledwie kilka zdjęć gdy pierwsze obłoki zaczynają się przewalać przez wierzchołek.Wilgotność powietrza spada, a co za tym idzie na obiektywach zaczyna się osadzać szadź. Ciągłe zabiegi czyszczenia przedniej soczewki powodują tylko to, że palce coraz bardziej marzną i człowiek bardzo koślawo wykonuje nawet najprostsze ruchy. Próbujemy się gdzieś schować przed podmuchami wiatru, ale jest to daremne tam na szczycie i wie to każdy kto kiedyś odwiedził Śnieżnik. Wiemy też, że ze wschodu słońca już nic nie będzie. Decydujemy o ewakuacji do schroniska.Przy okazji testujemy swój sprzęt w trudnych warunkach atmosferycznych ;)


W schronisku spędzamy niemal 5 godzin. Kilka razy kontrolujemy warunki na zewnątrz, ale nie ma niestety żadnej perspektywy na to iż się poprawi. Po śniadaniu decydujemy o zejściu na dół na parking. Jednak by ta wycieczka miała jakiś większy sens schodzimy szlakiem niebieskim.

Na odkrytej przestrzeni ścieżka zasypana śniegiem sięgającym powyżej kolan. Pokonujemy kilka trudniejszych odcinków. Za to w lesie idzie się już całkiem fajnie.
Zaczyna padać śnieg. Próbujemy urozmaicić sobie jakoś wycieczkę. Opady coraz bardziej się nasilają.
Docieramy do trasy narciarskiej na biegówki. I wiecie co ? Chyba przez ostatnie dwa dni żaden narciarz tędy nie przejechał. Co prawda niemal na samym dole mijają nas dwie kobiety w średnim wieku, ale to tyle. U naszych południowych sąsiadów taka frekwencja byłoby nie do pomyślenia ;)Pogoda niezmienna do samego końca. Na parking docieramy około 12:30.

Po tym wypadzie pozostał jednak spory niedosyt(po raz kolejny zresztą). Jednak nocny spacer pod niebem pełnym gwiazd trochę nam zbalansował to niezadowolenie ;)

Cała galeria dostępna pod adresem:

https://plus.google.com/u/0/117901767401578298989/posts/ZJSNXrca46n?pid=6247539398337440818&oid=117901767401578298989


6 komentarzy:

 1. No to Karpaty ze śnieżnika innym razem ;) Fajnie że udokumentowałeś jak siedziałem sobie zakryty plecakiem w własnoręcznie wygrzebanej jamie śnieżnej. Biorąc pod uwagę obecne zimy nieprędko się to powtórzy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to mówią "do trzech razy sztuka" ;)Dzięki za wspólny wypad. Mimo braku wschodu słońca i tak było zaje...... !

   Usuń
 2. Łatwo zgubić szlak w takim śniegu w tamtym miejscu?
  Klimat nocnych zdjęć jak w tych sztucznych nocach z filmów w Technicolor ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze szlakiem mieliśmy problem jedynie za dnia na otwartej przestrzeni gdzie nie mogliśmy zlokalizować oznaczeń. Poza tym w nocy i w lesie nie było z tym problemu. Raz, że trasę na szczyt znam bardzo dobrze, a dwa, że szlaki prowadzą z reguły po dobrze widocznych drogach i ścieżkach.

   Usuń
 3. Tam na jednym ze zdjęć to sopel trzymasz? :D Jak schodziłam w styczniu do Kletna niedzielnym popołudniem to była pięknie przygotowana trasa biegowa, ale nikogo z nartami nie spotkaliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to sopel ;)

   Co do tras na biegówki to myślę, że jeszcze jest to mało znane w tych rejonach. Tym bardziej, że trasy są przygotowywane od niedawna. No i w okolicy są miejsca z większą tradycją na biegówki. Góry Bystrzyckie czy chociażby okolice Paprsku po czeskiej stronie ;)

   Usuń